Учени от Namibian Dolphin Project наблюдаваха на два пъти сив кит край бреговете на Уолвис Бей, Намибия по-рано тази седмица, което изуми морските биолози.
Причините за възторжената реакция на учените са повече от една. Сивият кит (Eschrichtius robustus) е един от най-големите баленови китове. Достига дължина от почти 15м. при тегло от 36 тона и живее между 50 и 70 години. Макар да запазва ограничена и силно застрашена популация в северния Тих океан, до този момент се считаше, че сивите китове в Атлантическия океан са напълно изчезнали след унищожителните ловни практики до 20 век. Последните сведения за сиви китове в Атлантическия океан датират от 18 век. Това е и първата причина, поради която забелязването на вида е изключително събитие, макар че през 2010 година сив кит е забелязан във водите на Средиземно море и морският бозайник е достигнал до бреговете на Израел.
"Дяволската риба", както са наричали в миналото сивия кит заради страховитата борба на животното при китобой, следва годишни миграционни пътища между местата за хранене и тези за размножаване. Тези пътища обаче са бецз изключение на север от Екватора и откриването на сив кит в Южното полукълбо е втората причина за изумлението на учените. Събитието веднага породи спекулации относно причините за това необичайно поведение, едната от които е глобалното затопляне.
Във всеки случай, събитието дава надежда, че сивият кит се връща към обичайните си миграционни пътища в Атлантическия океан, благодарение на забраната за китобой.